Przejdź do głównej zawartości

Moja kolekcja szkła cz1 Motyw roślinny

Szkło prasowane już od dawna mnie fascynuje swoją prostotą i uroczym wyglądem. Kolekcja się coraz bardziej rozrastała a miejsca nie przybywało, dlatego pewnego dnia stwierdziłam że muszę się ograniczyć tylko do talerzy. Są płaskie wiec łatwo je przechowywać. Korzystając z tego że wszystkie zbiory trzeba było przenieść do nowego mieszkania, postanowiłam je skatalogować. Blog będzie chyba najlepszym miejscem żeby je skatalogować bo z każdego miejsca mogę sprawdzić co już posiadam a czego jeszcze nie mam.

Dzisiaj talerzyki z motywem kwiatowym lub roślinnym/florystycznym. 
Talerze /talerzyki  pochodzą z Huty Szkla Gospodarczego Ząbkowice i innych Polskich Hut Szkła, Francuskiej wytwórni szkła  Arcoroc, wytwórni Lesisepat Mantsala, Findlandia oraz innych ston świata. Duża cześć talerzy nie została zidentyfikowana. Wszystkie łączy motyw roślinny.

Talerzyki z  Ząbkowic:

Talerzyk stokrotki projekt Ludwik Fiedorowicz. Wymiary średnica 13cm i wysokość 1,8cm. Kolor łososiowy.






Talerz  Anemony  pochodzi  z Huty szkła gospodarczego Ząbkowice. Projekt Eryka Trzewik -Drost. (Informacje z grupy Uwaga Szkło ). Wymiary średnica 17cm wysokość 1,8cm. Kolor przezroczysty.









Talerz Jaskry projekt Ludwik Fiodorowicz. Datowanie zgodnie z informacjami z wystawy "Barwny świat wielu form" 1978 -1979r.
Wymiary średnica 13cm i wysokość 1,8cm. 
Kolor różowy.






Talerz Cora projekt Eryka Trzewik- Drost, lata 70 XXw. Wymiary średnica 15cm, wysokość 1,8cm.


 Poniżej zdjęcia talerza  w tym samych zdobieniu pochodzący z Gliwickiej wystawy "Barwny świat wielu form".




Talerze Stella
Talerze o numerze 19_39/4 w katalogu z 1971r. Charakterystyczne zdobienie na dnie stylizowany kwiat i " ogony jaskółcze". Faktura od spodu imitująca piasek.
Trzy rodzaje talerzyków stela duży o wymiarach średnica 26cm wysokość 2cm oraz dwa talerze deserowe o wymiarach 16cm, wysokość 1,8cm. Talerzyki deserowe różnią się między sobą wykończeniem rodła kwiatu.








Poniżej zdjęcie z katalogu 1971r  szkła z Ząbkowic. Pozycja 3 to talerze Stella.


Jeszcze jedno zdjęcie z miseczkami Stella w kolorze czerwonym pokazanymi na wystawie Barwny świat wielu form.


Talerze z grubego miodowego szkła w kształcie kwiatów

Talerze pochodzą najprawdopodobniej z Huty Szkła Gospodarczego Laura w Tarnowie .

Poniżej zdjęcia trzech talerzyków o różnej średnicy 15cm, 13cm, 11cm. Rzadko spotykany wzór ze spiralą w środku.




Poniżej talerzyk o średnicy 11cm.  Zarówno brzegi jak i środek przypominają turbinę wiatrową.


Poniżej mały miodowy talerzyk potocznie nazywany słonecznikiem. Średnica 11,5 cm.








Talerze sygnowane Arcoroc

Poniżej trzy rodzaje talerzyków w kształcie liścia. Sygnowane arcoroc france. Arcoroc to marka z grupy Arc International. W tej chwili produkują szkła odbywa się w 4 krajach: USA, Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i.. Chiny. We Francji produkcja odbywa się w Châteauroux. (informacja z grupy uwaga szkło). Głębszy talerzyk o wymiarach: średnica 14cm, wysokość 2cm. Drugi talerzyk pod filiżanki o wymiarach: średnica 13cm, wysokość 1,5cm. Trzeci duży talerz o średnicy 24cm i wysokości 2cm. Wszystkie talerze mają wyraźną fakturę od spodu i są gładkie od góry. Podobnież pochodzą z z serii Aspen. Niemiecki Amazon donosi że wzór liścia od spodu jest szlifowany a talerzyki są wyprodukowane za szkła hartowanego.
 















Kolejne dwa talerze z francuskiej wytworni szkła arcoroc. Zdobienie kwiatowe. Wymiary szerokość 19,2cm lub duży 23 wysokość około 2cm.








Podobnież te motywy szkła arcoroc pochodzą z lat 70 niektóre portale mówią o latach 80.

Talerz  Cow Parsley 
Talerz z serii COW PARSLEY (w Polsce nazwa potoczna krowia pietruszka), projekt Pertti Kallioinen (KOIRANPUTKI Line)z lat 60 XXw. Talerz najprawdopodobniej pochodzi z wytwórni Lasisepat Mantsala, Finland. Jak doczytałam w internecie talerze tym wzorze były produkowane w późniejszym czasie również przez Kostę Bodę w Finlandii i we Włoszech. Talerzyk z prasowanego szkła kryształowego, z centralnie symetrycznie ułożonym wzorem czterech kwiatów-pióropuszy parasolowego kwiatostanu Trybuli Leśnej - Anthriscus sylvestris, z 4-płatkowym, niesymetrycznym wykończeniem brzegu.

Wymiary średnica 19cm, wysokość około 1,8cm.









Talerz patera o nazwie Pioni (peony, piwonia)


Talerz pochodzi z Finlandii z Nuutajaravi. Autorem projektu jest Oiva Toikka z 1976 roku. Model o nazwie Pioni (peony, piwonia). Szkło bezbarwne zdobione dużym kwiatem. Średnica około 22cm wysokość około 2cm.






Talerz Party Side


Talerz z serii Party Side, wykonany z ręcznie formowanego szkła kryształowego o nieregularnym brzegu, projekt Göran i Ann Wärff dla Kosta Boda Ak, Sweden, z motywem centralnie, gwiaździście ułożonych liści.  Średnica 25 cm.









Talerze nieznanego pochodzenia
Kolejny talerzyk z kwiatek. Trochę w stylu wielkanocnym. Bukiet żonkili  związanych wstążką. Talerz nieznanego pochodzenia. Wymiary średnica 17,5cm, wysokość 1,5cm. Krawędzie nieregularneFaktura od spodu imitująca piasek.






Duży talerz o średnicy 25cm i wysokości 3,5cm. Na środku kwiat trochę przypominający oset, może to chryzantema.










Kolejne zdjęcia to różowa patera na ciasto. Wykonana z grubego szkła . Wymiary 25,5x28cm, wysokość 3cm. Od spodu posiada 3 nogi.
















Na koniec talerzyki najprawdopodobniej chińskiego pochodzenia. Poniżej talerzyk z różyczkami. Różyczki dość niewyraźne. Wymiary średnica 14cm, wysokość 1,8cm.





Talerzyk z 4 listkami najprawdopodobniej bobrka trójlistnego. Wymiary średnica 17cm, wysokość około 1,8cm. Od spodu chropowata faktura piasku. Listki gładkie.










Komentarze

  1. Ciesze sie Aniu, ze przez zupelny przypadek trafilam na Twoj piekny blog. Pokazujesz tu piekno przedmiotow, na ktore czesto nie zwraca sie uwagi. Ukazujesz detale charakterystyczne dla tych prawdziwych cudeniek, niepowtarzalne. To prawdziwa Pasja Aniu; przez duze "P". Bede u Ciebie odpoczywala - pozwolisz, a teraz nurkuje w glab Twojego szklanego oceanu ...
    Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pani Aniu mam mnóstwo różnych talerzyków - może Pani powiększyć kolekcję za grosze. Zapraszam do kontaktu iola82@wp.pl

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Serwis Kasia projekt Adam Sadulski Mirostowickie Zakłady Ceramiczne w Mirostowicach Dolnych.

Serwis do herbaty Kasia wyprodukowany w Mirostowickich Zakładach Ceramicznych w Mirostowicach Dolnych. Jego projektantem był Adam Sadulski. Porcelit malowany, szkliwiony. Na spodzie sygnatura Mi lub MIROSTOWICE (w zależności z którego okresu pochodzi dany serwis). Prawda że kolorystycznie jest piękny. Na przedostatnim zdjęciu pokazane dwa dzbanki i mleczniki, każdy z nich inaczej wybarwiony. Cały czas jestem zauroczona tymi kolorami.  Informacje wyczytane ta temat tego serwisu z internetu: Serwis „Kasia” jest pierwszym serwisem zaprojektowanym w Mirostowicach.. Rozpoznawalny , dzięki charakterystycznym kształcie filiżanek i smukłym uchwycie na pokrywce cukiernicy.  Pochodzi ze strony  https://patyna.pl/produkt/serwis-dla-singla-kasia-mirostowice-lata-60/ Serwis Kasia z  kolekcji designu Beaty Bochińskiej na licytacji DESA living uzyskał cenę 500zł. Wylicytowany zestaw można zobaczyć na stronie:  https://desa.pl/pl/auctions/342/object/34296/serwis-do-herbaty-kasia-dla-6

Kolczyki do konkretnej sukienki

Moją przyjaciółka idzie w  sobotę na wesele swojej przyjaciółki. Ma śliczną niebieską sukienkę i brakuje jej dodatków do tej kreacji.   Postanowiłam jej trochę pomóc i stworzyć coś do konkretnej sukienki. Zrobiłam duże kolczyki w kształcie listków. Kolczyki są duże efektowne (lśnią w świetle lamp) ale bardzo lekkie. A oto efekt mojej pracy: Zdjęcie jednego kolczyka  Zdjęcie kolczyków w świetle lampy Na koniec zdjęcie materiałów z których zostały wykonane kolczyki. Syntetyczny jedwab i syntetyczny srebrny sznurek. Jak się wam podoba moja propozycja kolczyków dla przyjaciółki ? Proszę o komentarze czy pasują do pokazanej sukienki .