Przejdź do głównej zawartości

Serwis Nefryt jak można go skompletować

Serwis herbaciany Nefryt zaprojektowany został w latach 60. przez Adama Sadulskiego dla Mirostowickich Zakładów Ceramicznych w Mirostowicach Dolnych. 


Pierwszy kupiłam przez olx i odebrałam w Bytomiu Szombierkach. Drugi wygrzebałam na targu staroci też na Szombierkach, a raczej wpadłam na Pana, który rozłożył się ze swoim kocykiem tuż przy schodkach. Na kocyku serwis co prawda bez mlecznika ale wszystkie pozostałe elementy zestawu w stanie bardzo dobrym. Cena zaskakująco niska i kolejny zestaw mój. Potem przychodzą wakacje i buszowanie po cotygodniowym sobotnim targu staroci w Sandomierzu. Tam wśród dziwnych rzeczy głownie z Niemiec można wygrzebać coś ciekawego. Tak też się stało ze kolejnym dzbankiem i mlecznikiem z serwisu Nefryt. Brązowe pięknie nakrapiane. Talerzyki zakupiłam na wagę w komisie oczywiście w Bytomiu. Potem wczasy w Międzyzdrojach wpada mi w ręce ulotka, gdzie jest napisane, że w czasie naszego pobytu będzie targ staroci w Świnoujściu. Wstaje bardzo rano wsiadam w autobus i oczywiście jadę do Świnoujścia na targ staroci na targu pod zegarem. Kiedy wracam do naszego domku w plecaku mam trzy wazony, siedem filiżanek oczywiście z serwisu Nefryt, talerz z Łysej Góry do powieszenia na ścianie i plastikowe wiaderko z foremkami dla córki. Tym sposobem kolejny zestaw skompletowany. Ostatnio będąc w Sandomierzu na targu staroci widzę Panią, która na swoim straganie ma 5 mleczników z serwisu Nefryt oczywiście jeden z nich kupuje ten najbardziej nakrapiany pięknie wybarwiony. W domu pełna selekcja szafa nie z gumy przynajmniej jeden serwis trzeba sprzedać. Wystawiam na allegro własnie ten przedstawiony na zdjęciach poniżej. 








Tak Beata Bochińska autorka książki "Zacznij Kochać Dizajn" "Zestaw wyróżnia się ciekawą, zgeometryzowaną formą o szerokich, pękatych brzuścach, delikatnie zarysowanych uchach i wąskich, walcowatych wlewach. Porcelitowe naczynia pokryte zostały bardzo oryginalnym szkliwem tworzącym na powierzchni elementów garnituru nieregularne zdobienie nadające wyrobom organicznego charakteru i niepowtarzalności. Jest to przykład nowocześnie zaprojektowanego przedmiotu użytku codziennego.".

Komentarze

  1. Gdzieś głęboko w szafie znajdę też takie filiżanki, talerzyki , które dostałam od Mamy . Nigdy nie przypuszczałam , że mogą być takie cenne , a jednak.
    Muszę je wyciągnąć.
    Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich.
    Krystyna
    zapraszam do mojej strony www.krystynaczarnecka.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Moja kolekcja szkła cz1 Motyw roślinny

Szkło prasowane już od dawna mnie fascynuje swoją prostotą i uroczym wyglądem. Kolekcja się coraz bardziej rozrastała a miejsca nie przybywało, dlatego pewnego dnia stwierdziłam że muszę się ograniczyć tylko do talerzy. Są płaskie wiec łatwo je przechowywać. Korzystając z tego że wszystkie zbiory trzeba było przenieść do nowego mieszkania, postanowiłam je skatalogować. Blog będzie chyba najlepszym miejscem żeby je skatalogować bo z każdego miejsca mogę sprawdzić co już posiadam a czego jeszcze nie mam. Dzisiaj talerzyki z motywem kwiatowym lub roślinnym/florystycznym.  Talerze /talerzyki  pochodzą z Huty Szkla Gospodarczego Ząbkowice i innych Polskich Hut Szkła, Francuskiej wytwórni szkła  Arcoroc, wytwórni Lesisepat Mantsala, Findlandia oraz innych ston świata. Duża cześć talerzy nie została zidentyfikowana. Wszystkie łączy motyw roślinny. Talerzyki z  Ząbkowic: Talerzyk stokrotki projekt Ludwik Fiedorowicz. Wymiary średnica 13cm i wysokość 1,8cm. Kolor...

Serwis Kasia projekt Adam Sadulski Mirostowickie Zakłady Ceramiczne w Mirostowicach Dolnych.

Serwis do herbaty Kasia wyprodukowany w Mirostowickich Zakładach Ceramicznych w Mirostowicach Dolnych. Jego projektantem był Adam Sadulski. Porcelit malowany, szkliwiony. Na spodzie sygnatura Mi lub MIROSTOWICE (w zależności z którego okresu pochodzi dany serwis). Prawda że kolorystycznie jest piękny. Na przedostatnim zdjęciu pokazane dwa dzbanki i mleczniki, każdy z nich inaczej wybarwiony. Cały czas jestem zauroczona tymi kolorami.  Informacje wyczytane ta temat tego serwisu z internetu: Serwis „Kasia” jest pierwszym serwisem zaprojektowanym w Mirostowicach.. Rozpoznawalny , dzięki charakterystycznym kształcie filiżanek i smukłym uchwycie na pokrywce cukiernicy.  Pochodzi ze strony  https://patyna.pl/produkt/serwis-dla-singla-kasia-mirostowice-lata-60/ Serwis Kasia z  kolekcji designu Beaty Bochińskiej na licytacji DESA living uzyskał cenę 500zł. Wylicytowany zestaw można zobaczyć na stronie:  https://desa.pl/pl/auctions/342/object/3...